Super Tuesday - relacja LIVE
Już dzisiaj (a raczej jutro w naszym przypadku) dowiemy się jak rozłożyły się sympatię wyborców w 10 stanach. Super Tuesday to wydarzenie medialne przyćmiewające swoim rozmachem większą część kampanii wyborczej. Na szali jest 419 delegatów, a do zdobycia nominacji Partii Republikańskiej wymagane jest poparcie 1144. Zapraszamy do relacji na żywo. Wyniki zapewne ok. godziny 2-3.
Wyniki:
Zbiorowe wyniki z wszystkich stanów: LINK
Wirginia LINK
Vermont LINK
Georgia LINK
Ohio LINK
Tennessee LINK
Massachusetts LINK
Dakota Północna LINK
Alaska LINK
Oklahoma LINK
Idaho LINK
17:54 (11:54-NY) W ciągu najbliższych godzin więcej informacji na temat poszczególnych stanów, szans każdego z kandydatów oraz innych ciekawostek.
18:17 (12:17-NY) Pierwszym z omawianych stanów jest Wirginia, o której pisaliśmy już jakiś czas temu. W tym stanie wyborcy dokonają przydziału głosów jedynie pomiędzy Ronem Paulem a Mittem Romneyem. Do wzięcia jest 46 delegatów, stan głosuje w primaries i obowiązuje zasada przydziału proporcjonalnego z tym że jeżeli jeden z kandydatów zdobędzie powyżej 50% głosów to "bierze wszystko". Niestety udział jedynie dwóch kandydatów w głosowaniu powoduje że raczej nie możliwe jest inne rozstrzygnięcie niż zgarnięcie wszystkich delegatów przez zwycięzce (remis statystycznie możliwy). Ostatnie sondaże są niepomyślne dla Paula ponieważ jeden z najlepszych wskazywał na 26% poparcie, podczas gdy Romney osiągał 69% a 5% osób było niezdecydowanych. Jedynie mocne zwycięstwo w Wirginii mogłoby przynieść Paulowi delegatów z tego stanu.
18:37 (12:37) Massachusetts tzw. Bay State czyli "stan zatoki" to stan położony na północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych. Przez primaries wybranych zostanie 41 delegatów, obowiązuje tu zasada przydziału proporcjonalnego dla każdego kandydata który osiągnął powyżej 15% w głosowaniu. To rodzinny stan Mitta Romneya, którego był również gubernatorem. Wyniki powinny być dość podobne do tych z New Hampshire ponieważ stosunkowo podobny elektorat zamieszkuje również Massachusetts. Dlatego Ron Paul wydaje się mieć realne szansę na zdobycie drugiego miejsca i wyrwania kilku delegatów, Santorum osiąga lepsze wyniki w centralnych stanach a pięć minut Gingricha już dawno minęło. Powtórzenie wyniku z NH byłoby dużym sukcesem kongresmana ale raczej stan w większości przypadnie w udziale Romneyowi.
19:19 (13:19) Ohio - The Buckeye State to jeden z najbardziej rozwiniętych stanów w USA. Przydzielonych w primaries zostanie 66 delegatów, 48 nominowanych w dystrykcie kongresowym przypada zwycięzcy głosowania na zasadzie "zwycięzca bierze wszystko", 15 przydzielone kandydatowi który osiągnie większość w całym stanie lub proporcjonalnie podzielone pomiędzy tych którzy zdobędą powyżej 20% a 3 jest niezwiązanych wynikiem głosowania. W związku z wymaganiami stawianymi kandydatom nie we wszystkich hrabstwach na karcie do głosowania znajdzie się Rick Santorum. Ohio jest obserwowane przede wszystkim dlatego że w historii każdy z późniejszych kandydatów na prezydenta wygrywał prawybory w tym stanie. Według sondaży praktycznie łeb w łeb idą tu Romney oraz Santorum mając ok. 32% poparcia każdy, natomiast walka o 3 miejsce rozstrzygnie się między Gingrichem i Paulem którzy mogą liczyć na poparcie w granicach 15%. W Ohio raczej nie masz szans na pozyskanie delegatów dla Paula.
19:34 (13:34) Georgia, Peach State czyli Brzoskwiniowy, to najważniejszy stan dla przyszłości Newta Gingricha w tej kampanii wyborczej. Jeżeli przegra wyraźnie rywalizacje w swoim rodzinnym stanie straci szansę na nominacje, a co ważniejsze może stracić do tego prawie wszystkich sponsorów. W primaries w Georgii stawką jest największa ilość delegatów dzisiaj - 76. Z tego 31 jest przyznawanych proporcjonalnie wśród kandydatów którzy zdobyli ponad 20% w skali stanu, 42 alokuje dystrykt kongresowy (po 3 dla każdego dystryktu, kto w danym zdobędzie większość głosów bierze wszystkich 3 delegatów), dodatkowo 3 jest przyznawanych zwycięzcy w całym stanie. Na szczęście dla Gingricha sondaże wskazują że ma on spore szanse na zwycięstwo, w ostatnich osiąga ok. 42% poparcia i wyprzedza Romneya o 20%. Georgia jest jednym z najsłabiej rokujących stanów dla Rona Paula ponieważ według sondaży nie przekracza on tu 10%. Z tego punktu widzenia wysokie zwycięstwo Gingricha jest jak najbardziej pożądane, jego szanse i tak w większości stanów są mniejsze niż Paula a odbiera delegatów Romneyowi.
20:21 (14:21) Vermont, Green Mountain State to jeden z najmniejszych stanów Ameryki. Położony na północnym-wschodzie w bliskiej odległości New Hampshire i Massachusetts jest co ciekawe najbardziej lewicowym ze wszystkich stanów. Zawsze wygrywa tutaj Partia Demokratyczna a w samym stanie istnieją tendencje separatystyczne. Jedynie 17 delegatów zostanie przydzielonych w primaries w tym stanie, 3 jest przydzielonych zwycięzcy w całym stanie, natomiast 14 zostanie rozdzielonych proporcjonalnie pomiędzy kandydatów, którzy zdobyli przynajmniej 20% wszystkich głosów. Jeżeli ktoś zdobędzie powyżej 50% otrzyma wszystkich delegatów z całego stanu. Z uwagi na swoją lewicowość można zakładać stosunkowo niskie poparcie dla Paula jednak w zasadzie nic nie wiadomo na temat tego stanu. Nie dotarłem do żadnych wyników sondażowych stąd też stanowi on pewnego rodzaju zagadkę.
20:34 (14:34) Alaska, The Last Frontier co dość poetycko tłumaczy się jako "Ostatnia rubież", to największy ze stanów USA. Należy również do najmniej zaludnionych. Zostaną tam przeprowadzone caucusy, a w wyniku głosowania przydzieleni zostaną proporcjonalnie 24 delegaci, pozostała 3 jest niezwiązana wynikami głosowania i może poprzeć dowolnego kandydata. W efekcie daje to 27 delegatów z tego stanu. Ron Paul prowadził kampanię wyborczą na Alasce zgodnie ze swoją taktyką dominowania caucusów. Jest to pierwszy z dotychczas wymienionych stanów, który powinniśmy obserwować z większą uwagą ponieważ może on przynieść zwycięstwo kongresmanowi. Na Alasce spodziewamy się przynajmniej 2 miejsca.
20:57 (14:57) Idaho, Gem State czyli Stan Klejnotów, może być klejnotem w kampanii wyborczej Paula, którego tak nam brakuje. Większość dotychczasowych sondaży przeprowadzanych w tym stanie wskazywała Paula jako możliwego zwycięzce. W Idaho do podziału jest 32 delegatów, przez caucusy z dość skomplikowanym sposobem ich przydziału (stąd możemy być pewni że zwolennicy Paula najlepiej przestudiowali te zasady). Generalnie najpierw liczą się głosy w każdym z hrabstw, po czym zostaje ogłoszony zwycięzca każdego z nich. Ostatecznie jeżeli jeden z kandydatów zdobył powyżej połowy hrabstw zostają mu przyznani wszyscy delegaci, jeżeli nie - zostają przydzieleni proporcjonalnie do następnych kandydatów. Trzymamy kciuki za mieszkańców Idaho.
21:46 (15:46) Dakota Północna, Peace Garden State - również jeden z mniej zaludnionych stanów USA, będzie głosował za pomocą caucusów. Podział nastąpi proporcjonalnie a w całym stanie wybranych zostanie 28 delegatów. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem podobnym do tego z Nevady. Po ogłoszeniu wyników będzie można obliczyć ilu delegatów zostanie przyznanych każdemu z kandydatów. Dakota Północna to jeden ze stanów gdzie zawitał w czasie kampanii Ron Paul i odbyło się tam dość duże spotkanie z wyborcami. Również tutaj możemy się spodziewać dość wysokiego wyniku kongresmena
22:46 (16:46) Oklahoma, Sooner State to konserwatywny stan położony w centrum USA. W tegorocznych primaries przydzieleni zostaną kandydatom 43 delegaci, z czego 3 jest niezwiązanych wynikami, 15 przydziela dystrykt kongresowy, a 25 zostaje przyznanych zwycięzcy lub proporcjonalnie dzieli się na tych którzy zdobyli ponad 15% głosów. Z punktu widzenia podziału delegatów średni wynik Paula powinien przynieść jakąkolwiek zdobycz wśród delegatów. Z drugiej strony Oklahoma to jeden ze stanów w którym swoich szans upatruje Santorum a zazwyczaj w tych przypadkach gorzej szło Paulowi.
22:54 (16:54) Tennessee, Volunteer State - "Stan ochotników" to jeden z tych typowych konserwatywnych stanów amerykańskiego południa związanych szczególnie z Konfederacją podczas wojny secesyjnej. Stan ten ma do obsadzenia 58 miejsc dla delegatów na konwencji GOP. Podobnie jak w Oklahomie 27 jest przydzielanych przez dystrykt kongresowy, 28 przypada kandydatowi który zdobędzie 2/3 głosów w całym stanie, jeśli nie - dzieli się proporcjonalnie na tych którzy osiągnęli 20%. 3 delegatów jest niezwiązanych wynikiem głosowania. Szanse takie same jak w Oklahomie. Raczej stan dla Santoruma lub Romneya.
W ten sposób zakończyliśmy przegląd wszystkich stanów, które oddają dziś swoje głosy. Do ogłoszenia wyników pozostało około 3 godzin.
22:57 (16:57) Tak rozkład delegatów do tej pory prognozuje AP: Romney 203, Santorum 92, Gingrich 33, Paul 25
22:59 (16:59) Rozkład delegatów według The Green Papers: soft: Romney 178, Santorum 75, Paul 52, Gingrich 48, hard: Romney 118, Gingrich 29, Santorum 17, Paul 8
23:01 (17:01) A to prognoza według CNN Election Centre: Romney 207, Santorum 86, Paul 46, Gingrich 39
23:06 (17:06) Co ciekawe Newt Gingrich nie może zagłosować w tych prawyborach na siebie. Nie może tego uczynić także jego żona. Wszystko dlatego że są zarejestrowanymi wyborcami w stanie Wirginia gdzie Gingrich nie zdołał zebrać wymaganej ilości podpisów. Pozostał więc im wybór Romney lub Paul ;)
23:29 (17:29) Na Alasce głosowanie trwa tylko 4 godziny, pomimo chłodu na spotkaniu z Paulem stawiło się 1500 zwolenników. Przy tym pełne wyniki z Alaski będą znane dopiero 24 marca, dzisiaj poznamy wyniki z ok. 40% obwodów. Czy pierwsze zwycięstwo jest blisko?
23:36 (17:36) Ron Paul jest najbardziej lubianym wśród kandydatów GOP na prezydenta. Uważa tak 38% ankietowanych, równocześnie 35% uważa go za nie dającego się lubić. Następny jest Mitt Romney z wynikiem 32% na tak i 48% na nie. Gingricha polubiło 30% ankietowanych a Santoruma tylko 21%.
00:31 (18:31) Wciąż oczekujemy na pierwsze wyniki napływające z któregoś ze stanów. Za pół godziny powinny pojawić się wyniki z Georgii, Vermont i Wirginii.
00:58 (18:58) Za chwile zamknięcie lokali w 3 stanach.
01:01 (19:01) Sensacja według exit polls dla Fox News - w Vermont i Wirginii walka łeb w łeb między Romneyem a ...Paulem!!!! Gingrich przewidywany jako zwycięzca w Georgii
01:06 (19:06) Według exit polls dla CNN poparcie dla Rona Paula w Vermont wynosi 27% natomiast dla Romneya 36%. Wynik dość niespodziewany.
01:13 (19:13) Spływają wyniki z pierwszych obwodów w Wirginii LINK
01:21 (19:21) Teraz już ze wszystkich 3 stanów pojawiają się wyniki: LINK Gingrich bierze Georgię raczej na pewno, więc nie wycofa się jeszcze z wyścigu. W Wirginii narazie prowadzi Romney, prawdopodobnie będzie to najwyższy wynik procentowy Paula ;) W Vermont ciężko stwierdzić być może będzie 2 miejsce.
01:47 (19:47) Pojawiają się już wyniki z Ohio i powoli napływają z Dakoty Północnej. Wyników z Alaski można spodziewać się dopiero rano, po 2 powinny zaczynać spływać kolejne wyniki z Massachusetts, Tennessee i Oklahomy jak również wyniki caucusów w Idaho.
02:03 (20:03) Tutaj LINK do przekazu prowadzonego przez Super PAC Rona Paula, na bieżąco trwa analiza wyników.
02:09 (20:09) Moja relacja powoli się kończy, jutro rano podsumowanie wyników. Dzięki za wytrwałość i komentarze.
Komentarze
www.youtube.com/.../
korwin-mikke.pl/.../55916
wprost.pl/.../...
Trudno też sztabowi wiele zarzucać, co docenia wiele osób stojących na uboczu kampanijnych emocji: tomaszskupienski.natemat.pl/.../
A start jako trzeci kandydat też wiele pożytku by nie przyniósł w tym duopolowym systemie politycznym.
PS: www.youtube.com/.../ :)
Prawdopodobnie bedzie jak kowi pisze, w tym roku Ron Paul nie wygra, ale ma kilkukrotnie wieksze poparcie jak przed 4 latami. I to rowniez o czyms swiadczy. Ludzie niestety sa jak plastelina, moze jak im zajrzy widmo glodu albo wojny pojda po rozum do glowy. Aczkolwiek jeszcze kilka lat temu wizja protestow przed Bialym Domem byla nie do pomyslenia.
Dodajmy do tego przyklepanych delegatów którzy na razie są "przywiązani" do konkretnych kandydatów a może się okazać że duża część z nich czeka w trybie stealth mode na brokered convention :D
No cuda się zdarzają. Pytanie czy wiara wystarczy... Wyścig trwa.