Już dzisiaj (a raczej jutro w naszym przypadku) dowiemy się jak rozłożyły się sympatię wyborców w 10 stanach. Super Tuesday to wydarzenie medialne przyćmiewające swoim rozmachem większą część kampanii wyborczej. Na szali jest 419 delegatów, a do zdobycia nominacji Partii Republikańskiej wymagane jest poparcie 1144. Zapraszamy do relacji na żywo. Wyniki zapewne ok. godziny 2-3.

Wyniki:

Zbiorowe wyniki z wszystkich stanów: LINK

Wirginia LINK
Vermont LINK
Georgia LINK
Ohio LINK
Tennessee LINK
Massachusetts LINK
Dakota Północna LINK
Alaska LINK
Oklahoma LINK
Idaho LINK

17:54 (11:54-NY) W ciągu najbliższych godzin więcej informacji na temat poszczególnych stanów, szans każdego z kandydatów oraz innych ciekawostek.

18:17 (12:17-NY) Pierwszym z omawianych stanów jest Wirginia, o której pisaliśmy już jakiś czas temu. W tym stanie wyborcy dokonają przydziału głosów jedynie pomiędzy Ronem Paulem a Mittem Romneyem. Do wzięcia jest 46 delegatów, stan głosuje w primaries i obowiązuje zasada przydziału proporcjonalnego z tym że jeżeli jeden z kandydatów zdobędzie powyżej 50% głosów to "bierze wszystko". Niestety udział jedynie dwóch kandydatów w głosowaniu powoduje że raczej nie możliwe jest inne rozstrzygnięcie niż zgarnięcie wszystkich delegatów przez zwycięzce (remis statystycznie możliwy). Ostatnie sondaże są niepomyślne dla Paula ponieważ jeden z najlepszych wskazywał na 26% poparcie, podczas gdy Romney osiągał 69% a 5% osób było niezdecydowanych. Jedynie mocne zwycięstwo w Wirginii mogłoby przynieść Paulowi delegatów z tego stanu.

18:37 (12:37) Massachusetts tzw. Bay State czyli "stan zatoki" to stan położony na północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych. Przez primaries wybranych zostanie 41 delegatów, obowiązuje tu zasada przydziału proporcjonalnego dla każdego kandydata który osiągnął powyżej 15% w głosowaniu. To rodzinny stan Mitta Romneya, którego był również gubernatorem. Wyniki powinny być dość podobne do tych z New Hampshire ponieważ stosunkowo podobny elektorat zamieszkuje również Massachusetts. Dlatego Ron Paul wydaje się mieć realne szansę na zdobycie drugiego miejsca i wyrwania kilku delegatów, Santorum osiąga lepsze wyniki w centralnych stanach a pięć minut Gingricha już dawno minęło. Powtórzenie wyniku z NH byłoby dużym sukcesem kongresmana ale raczej stan w większości przypadnie w udziale Romneyowi.

19:19 (13:19) Ohio - The Buckeye State to jeden z najbardziej rozwiniętych stanów w USA. Przydzielonych w primaries zostanie 66 delegatów, 48 nominowanych w dystrykcie kongresowym przypada zwycięzcy głosowania na zasadzie "zwycięzca bierze wszystko", 15 przydzielone kandydatowi który osiągnie większość w całym stanie lub proporcjonalnie podzielone pomiędzy tych którzy zdobędą powyżej 20% a 3 jest niezwiązanych wynikiem głosowania. W związku z wymaganiami stawianymi kandydatom nie we wszystkich hrabstwach na karcie do głosowania znajdzie się Rick Santorum. Ohio jest obserwowane przede wszystkim dlatego że w historii każdy z późniejszych kandydatów na prezydenta wygrywał prawybory w tym stanie. Według sondaży praktycznie łeb w łeb idą tu Romney oraz Santorum mając ok. 32% poparcia każdy, natomiast walka o 3 miejsce rozstrzygnie się między Gingrichem i Paulem którzy mogą liczyć na poparcie w granicach 15%. W Ohio raczej nie masz szans na pozyskanie delegatów dla Paula.

19:34 (13:34) Georgia, Peach State czyli Brzoskwiniowy, to najważniejszy stan dla przyszłości Newta Gingricha w tej kampanii wyborczej. Jeżeli przegra wyraźnie rywalizacje w swoim rodzinnym stanie straci szansę na nominacje, a co ważniejsze może stracić do tego prawie wszystkich sponsorów. W primaries w Georgii stawką jest największa ilość delegatów dzisiaj - 76. Z tego 31 jest przyznawanych proporcjonalnie wśród kandydatów którzy zdobyli ponad 20% w skali stanu, 42 alokuje dystrykt kongresowy (po 3 dla każdego dystryktu, kto w danym zdobędzie większość głosów bierze wszystkich 3 delegatów), dodatkowo 3 jest przyznawanych zwycięzcy w całym stanie. Na szczęście dla Gingricha sondaże wskazują że ma on spore szanse na zwycięstwo, w ostatnich osiąga ok. 42% poparcia i wyprzedza Romneya o 20%. Georgia jest jednym z najsłabiej rokujących stanów dla Rona Paula ponieważ według sondaży nie przekracza on tu 10%. Z tego punktu widzenia wysokie zwycięstwo Gingricha jest jak najbardziej pożądane, jego szanse i tak w większości stanów są mniejsze niż Paula a odbiera delegatów Romneyowi.

20:21 (14:21) Vermont, Green Mountain State to jeden z najmniejszych stanów Ameryki. Położony na północnym-wschodzie w bliskiej odległości New Hampshire i Massachusetts jest co ciekawe najbardziej lewicowym ze wszystkich stanów. Zawsze wygrywa tutaj Partia Demokratyczna a w samym stanie istnieją tendencje separatystyczne. Jedynie 17 delegatów zostanie przydzielonych w primaries w tym stanie, 3 jest przydzielonych zwycięzcy w całym stanie, natomiast 14 zostanie rozdzielonych proporcjonalnie pomiędzy kandydatów, którzy zdobyli przynajmniej 20% wszystkich głosów. Jeżeli ktoś zdobędzie powyżej 50% otrzyma wszystkich delegatów z całego stanu. Z uwagi na swoją lewicowość można zakładać stosunkowo niskie poparcie dla Paula jednak w zasadzie nic nie wiadomo na temat tego stanu. Nie dotarłem do żadnych wyników sondażowych stąd też stanowi on pewnego rodzaju zagadkę.

20:34 (14:34) Alaska, The Last Frontier co dość poetycko tłumaczy się jako "Ostatnia rubież", to największy ze stanów USA. Należy również do najmniej zaludnionych. Zostaną tam przeprowadzone caucusy, a w wyniku głosowania przydzieleni zostaną proporcjonalnie 24 delegaci, pozostała 3 jest niezwiązana wynikami głosowania i może poprzeć dowolnego kandydata. W efekcie daje to 27 delegatów z tego stanu. Ron Paul prowadził kampanię wyborczą na Alasce zgodnie ze swoją taktyką dominowania caucusów. Jest to pierwszy z dotychczas wymienionych stanów, który powinniśmy obserwować z większą uwagą ponieważ może on przynieść zwycięstwo kongresmanowi. Na Alasce spodziewamy się przynajmniej 2 miejsca.

20:57 (14:57) Idaho, Gem State czyli Stan Klejnotów, może być klejnotem w kampanii wyborczej Paula, którego tak nam brakuje. Większość dotychczasowych sondaży przeprowadzanych w tym stanie wskazywała Paula jako możliwego zwycięzce. W Idaho do podziału jest 32 delegatów, przez caucusy z dość skomplikowanym sposobem ich przydziału (stąd możemy być pewni że zwolennicy Paula najlepiej przestudiowali te zasady). Generalnie najpierw liczą się głosy w każdym z hrabstw, po czym zostaje ogłoszony zwycięzca każdego z nich. Ostatecznie jeżeli jeden z kandydatów zdobył powyżej połowy hrabstw zostają mu przyznani wszyscy delegaci, jeżeli nie - zostają przydzieleni proporcjonalnie do następnych kandydatów. Trzymamy kciuki za mieszkańców Idaho.

21:46 (15:46) Dakota Północna, Peace Garden State - również jeden z mniej zaludnionych stanów USA, będzie głosował za pomocą caucusów. Podział nastąpi proporcjonalnie a w całym stanie wybranych zostanie 28 delegatów. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem podobnym do tego z Nevady. Po ogłoszeniu wyników będzie można obliczyć ilu delegatów zostanie przyznanych każdemu z kandydatów. Dakota Północna to jeden ze stanów gdzie zawitał w czasie kampanii Ron Paul i odbyło się tam dość duże spotkanie z wyborcami. Również tutaj możemy się spodziewać dość wysokiego wyniku kongresmena

22:46 (16:46) Oklahoma, Sooner State to konserwatywny stan położony w centrum USA. W tegorocznych primaries przydzieleni zostaną kandydatom 43 delegaci, z czego 3 jest niezwiązanych wynikami, 15 przydziela dystrykt kongresowy, a 25 zostaje przyznanych zwycięzcy lub proporcjonalnie dzieli się na tych którzy zdobyli ponad 15% głosów. Z punktu widzenia podziału delegatów średni wynik Paula powinien przynieść jakąkolwiek zdobycz wśród delegatów. Z drugiej strony Oklahoma to jeden ze stanów w którym swoich szans upatruje Santorum a zazwyczaj w tych przypadkach gorzej szło Paulowi.

22:54 (16:54) Tennessee, Volunteer State - "Stan ochotników" to jeden z tych typowych konserwatywnych stanów amerykańskiego południa związanych szczególnie z Konfederacją podczas wojny secesyjnej. Stan ten ma do obsadzenia 58 miejsc dla delegatów na konwencji GOP. Podobnie jak w Oklahomie 27 jest przydzielanych przez dystrykt kongresowy, 28 przypada kandydatowi który zdobędzie 2/3 głosów w całym stanie, jeśli nie - dzieli się proporcjonalnie na tych którzy osiągnęli 20%. 3 delegatów jest niezwiązanych wynikiem głosowania. Szanse takie same jak w Oklahomie. Raczej stan dla Santoruma lub Romneya.

W ten sposób zakończyliśmy przegląd wszystkich stanów, które oddają dziś swoje głosy. Do ogłoszenia wyników pozostało około 3 godzin.

22:57 (16:57) Tak rozkład delegatów do tej pory prognozuje AP: Romney 203, Santorum 92, Gingrich 33, Paul 25

22:59 (16:59) Rozkład delegatów według The Green Papers: soft: Romney 178, Santorum 75, Paul 52, Gingrich 48, hard: Romney 118, Gingrich 29, Santorum 17, Paul 8

23:01 (17:01) A to prognoza według CNN Election Centre: Romney 207, Santorum 86, Paul 46, Gingrich 39

23:06 (17:06) Co ciekawe Newt Gingrich nie może zagłosować w tych prawyborach na siebie. Nie może tego uczynić także jego żona. Wszystko dlatego że są zarejestrowanymi wyborcami w stanie Wirginia gdzie Gingrich nie zdołał zebrać wymaganej ilości podpisów. Pozostał więc im wybór Romney lub Paul ;)

23:29 (17:29) Na Alasce głosowanie trwa tylko 4 godziny, pomimo chłodu na spotkaniu z Paulem stawiło się 1500 zwolenników. Przy tym pełne wyniki z Alaski będą znane dopiero 24 marca, dzisiaj poznamy wyniki z ok. 40% obwodów. Czy pierwsze zwycięstwo jest blisko?

23:36 (17:36) Ron Paul jest najbardziej lubianym wśród kandydatów GOP na prezydenta. Uważa tak 38% ankietowanych, równocześnie 35% uważa go za nie dającego się lubić. Następny jest Mitt Romney z wynikiem 32% na tak i 48% na nie. Gingricha polubiło 30% ankietowanych a Santoruma tylko 21%.

00:31 (18:31) Wciąż oczekujemy na pierwsze wyniki napływające z któregoś ze stanów. Za pół godziny powinny pojawić się wyniki z Georgii, Vermont i Wirginii.

00:58 (18:58) Za chwile zamknięcie lokali w 3 stanach.

01:01 (19:01) Sensacja według exit polls dla Fox News - w Vermont i Wirginii walka łeb w łeb między Romneyem a ...Paulem!!!! Gingrich przewidywany jako zwycięzca w Georgii

01:06 (19:06) Według exit polls dla CNN poparcie dla Rona Paula w Vermont wynosi 27% natomiast dla Romneya 36%. Wynik dość niespodziewany.

01:13 (19:13) Spływają wyniki z pierwszych obwodów w Wirginii LINK

01:21 (19:21) Teraz już ze wszystkich 3 stanów pojawiają się wyniki: LINK Gingrich bierze Georgię raczej na pewno, więc nie wycofa się jeszcze z wyścigu. W Wirginii narazie prowadzi Romney, prawdopodobnie będzie to najwyższy wynik procentowy Paula ;) W Vermont ciężko stwierdzić być może będzie 2 miejsce.

01:47 (19:47) Pojawiają się już wyniki z Ohio i powoli napływają z Dakoty Północnej. Wyników z Alaski można spodziewać się dopiero rano, po 2 powinny zaczynać spływać kolejne wyniki z Massachusetts, Tennessee i Oklahomy jak również wyniki caucusów w Idaho.

02:03 (20:03) Tutaj LINK do przekazu prowadzonego przez Super PAC Rona Paula, na bieżąco trwa analiza wyników.

02:09 (20:09) Moja relacja powoli się kończy, jutro rano podsumowanie wyników. Dzięki za wytrwałość i komentarze.