Jak wyglądają finanse kampanii Rona Paula przed najważniejszymi starciami w marcu? O co chodzi w super PAC wspomagających każdego z kandydatów? Kto jest przodującym kandydatem we wpłatach pracowników firm zbrojeniowych? Ile zebrała ostatnia moneybomb kongresmena? Odpowiedź na wszystkie te pytania w poniższym tekście.

Z pewnością finanse są jedną z najważniejszych (jeśli nie najważniejszą) rzeczą decydującą o wyniku rywalizacji wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Również w czasie trwania republikańskich prawyborów mają one niebagatelne znaczenie. Oblicza się, że zwycięska kampania wyborcza może wymagać wykorzystania ponad 500 milionów dolarów. Barack Obama w samym wstępnym okresie swojej kampanii zebrał aż 650 milionów. Dotacja od osoby prywatnej może wynieść jedynie 2,5 tys. dolarów przez co wykorzystywane są wszelkie sposoby aby ominąć te ograniczenia. Najważniejszym z nich są super PAC.

Czym w rzeczywistości jest super PAC ? PAC to political action committees czyli komitety wsparcia działalności politycznej a przedrostek 'super' jest wywodzony z wielkich kwot pieniędzy przekazywanych w toku kampanii wyborczej, gdyż dzięki wyrokom Sądu Najwyższego z 2008 roku, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą wspierać PAC dowolną kwotą pieniędzy. PAC to tak naprawdę prywatne organizacje o charakterze lobbystycznym, które prowadzą głównie działalność przeciwko kontrkandydatom popieranego polityka. Kandydaci nie mają żadnych formalnych powiązań z tymi komitetami, jednak powszechnie wiadomo kogo one popierają - głównie objawia się to w formie emitowania antyreklam obnażających pomyłki przeciwników. Kandydaci nie mogą wpływać w żaden sposób na treści generowane przez super PAC-i jak również nie odpowiadają oni za ewentualne pomówienia. Super PAC to forma finansowania kampanii wyborczych przez bogatych inwestorów i krezusów, którzy swoimi milionami wpływają na wynik rozstrzygnięć wyborczych (większość wpłat na super PAC chociażby Romneya czy Gingricha pochodzi od magnatów finansowych).

Super PAC wspierający Rona Paula - 'Endorse Liberty' otrzymał pokaźny zastrzyk gotówki od Petera Thiela w wysokości 1,7 miliona dolarów. Łącznie Thiel wpłacił na ich konto już 2,6 mln, co czyni go największym indywidualnym donatorem w tej kampanii. Peter Thiel jest libertarianinem, swój majątek szacowany na 1,5 mld dolarów zgromadził będąc współzałożycielem firmy PayPal. W późniejszych latach zarządzał funduszem hedgingowym i inwestował w internetowe projekty m.in. w Facebooka, LinkedIn czy Zyngę. Wśród donatorów znaleźli się także przyjaciele Thiela z czasów współtworzenia PayPala - Luke Nosek i Scott Banister którzy łącznie przekazali na konto super PAC 60 tysięcy dolarów.

Co ciekawe pomimo zapowiedzi ograniczenia wydatków na zbrojenia i zmianą roli amerykańskiej armii w światowym systemie bezpieczeństwa Ron Paul cieszy się niesłabnącym poparciem weteranów i wojskowych. Według danych Federalnej Komisji Wyborczej wśród pracowników 100 największych firm zbrojeniowych największą ilość pieniędzy otrzymał Ron Paul! Ponad 177 tysięcy dolarów w 2011 roku od 824 indywidualnych osób, co daje średnio 215$ na jedną wpłatę. 20 lutego odbył się także marsz zwolenników Paula na Biały Dom pod hasłem: "Ron Paul jest wyborem wszystkich żołnierzy".

Ostatni moneybomb pod hasłem "No one but Paul" ("Nikt inny - tylko Paul!) zebrał do tej pory już prawie 1,8 miliona dolarów co również jest pokaźnym zastrzykiem gotówki przed nadchodzącymi wyzwaniami w kampanii. Stan konta obrazuje poniższy zrzut ekranu:

Podsumowując, w styczniu kampania Paula zebrała 4,5 mln dolarów i jest na dobrej drodze aby przebić wynik 13,3 mln osiągnięty w całym 4 kwartale. W samym lutym dochodzą do tego prawie 2 miliony z moneybomb i prawdopodobnie medialne wsparcie super PAC dysponującego taką samą kwotą. W ogólnym rozrachunku obecnie  z wpłat indywidualnych na wydatki sztab może przeznaczyć 1,6 mln. Przez przedstawicieli sztabu wyborczego podkreślany jest fakt, że wpłaty są regularne co pomaga kongresmenowi prowadzić kampanie obliczoną na długi wyścig we wszystkich 50 stanach. Pod względem finansowym nie ma w tym momencie kampanii żadnego zagrożenia wypadnięcia z gry. Pomimo tego iż kampania Paula nie otrzymuje takich dotacji od wielkich korporacji jak Romney to dobrowolna organizacja jego zwolenników i praca u podstaw przy prawyborach może przynieść podobne efekty jak miliony zainwestowane w przekazy medialne.

PS. Mamy już swoje konto na Twitterze, wszystkich korzystających z tego medium zapraszam na https://twitter.com/#!/ronpaulpl aby obserwować nasz profil. Będą się na nim ukazywać również dodatkowe najświeższe wiadomości, linki do stron oraz materiałów video. Warto także dzielić się swoimi odkryciami w komentarzach ponieważ często korzystamy również z tych informacji. Pozdrowienia