Pozostało nam już tylko odliczać godziny przed poznaniem wyników kolejnego ważnego sprawdzianu dla kandydatury Rona Paula. Według ostatnich doniesień ze stanu New Hampshire, różnica między Romneyem i Paulem stale się zmniejsza. Nawet jeżeli Paul osiągnie jutro tylko 2 miejsce, będzie to sukces i fakt już nie do przemilczenia przez media. Wstrzymujemy oddech i dokonujemy ostatniego przeglądu wydarzeń przed głosowaniem.

Po pierwsze, warto opisać jaki wpływ miała ostatnia debata, z której kluczowy według wielu zwolenników Paula moment, przetłumaczyliśmy wczoraj na naszym portalu. Wytknięcie Gingrichowi faktu, że poprosił o odroczenie służby, i podkreślenie że Paul zaciągnął się pomimo tego że miał już wtedy żonę i dzieci jest ważnym sygnałem dla części amerykańskiego społeczeństwa. Ktoś, kto jest oskarżany przez mainstreamowe media o niebezpieczne poglądy w kwestii polityki zagranicznej, apelujący o zakończenie kosztownych i bezsensownych interwencji, zamknięcie baz wojskowych na świecie, odsądzony od czci i wiary z powodu poglądów na sprawę Iranu - nagle daje mocny wyraz przywiązania do kraju, bezgranicznego poświęcenia dla ojczyzny pomimo zobowiązań rodzinnych. Przypomnienie tej sytuacji, wraz ze zdjęciem krążącym po wszystkich portalach społecznościowych jest świetną okazją do zdobycia nowych zwolenników. Konserwatywni Amerykanie są przywiązani do takich deklaracji, przywiązani do wizji prezydenta, który jest patriotą. Takiego właśnie prezydenta chcą widzieć i być z niego dumni.

Źródło: facebook.com

Zdjęcie przedstawia Rona Paula wraz z synem Randem w latach 60. w czasach kiedy Paul stacjonował w bazie wojskowej w San Antonio. Zostało udostępnione przez Jego córkę na Facebooku. Oprócz jasnej wymowy dotyczącej służby wojskowej pomimo młodego potomstwa, zdjęcie tworzy wizerunek szczęśliwej rodziny. Według wielu komentarzy jakie można spotkać w Internecie jest po prostu "słodkie" i "czarujące". Cóż, jeśli w ten sposób kongresmen Paul zaskarbi sobie sympatię kilkunastu tysięcy gospodyni domowych nie będziemy oponować ;) Warto zauważyć, że takie akcje nie są zaplanowane (jeśli są to wyrazy uznania dla sztabowców), raczej spontanicznie dzięki dobrej organizacji zwolenników cytaty, zdjęcia, filmy z Ronem Paulem krążą po Internecie sprawiając, że nowe osoby dowiadują się o tym fenomenie. Ciekawostka - Paul wciąż używa roweru ze zdjęcia, według komentarzy na Facebooku, był wielokrotnie widziany na nim w sąsiedztwie ;)

And I went. Błyskotliwy cliffhanger Rona Paula połączony z piorunującym spojrzeniem (warto obejrzeć jeszcze raz i zwrócić uwagę na mowę ciała) rozsiewa się po całym Internecie. Pomimo braku obiektywnych relacji z debat w mediach i dużej liczby artykułów wieszczących łatwe zwycięstwo Romneya, poparcie dla kongresmena z Teksasu wzrosło od czasu pierwszej debaty. Według ostatniego sondażu Romney prowadzi z 35% (spadek o 4%), Paul jest drugi z mocnymi 20% (wzrost o 3%) a na dalszych miejscach znajdują się Huntsman 11% (pisaliśmy o jego skupieniu się na kampanii w New Hampshire), Gingrich 9% oraz Santorum - jedynie 8% poparcia pomimo pozostawania na fali medialnych doniesień. Rand Paul uważa, że wszystko zależy od wyborców niezależnych i niezdecydowanych. To oni mogą przesądzić o takim czy innym rozstrzygnięciu.

Głosowanie rozpocznie się o godzinie 6 (12 w Polsce) a zakończy o 20 (2 w nocy). Jak piszę jedna ze stron o prawyborach: "History says do well in Iowa or New Hampshire or go home." - Historia mówi zrób wynik w Iowa lub New Hampshire albo wracaj do domu. W Iowa mieliśmy umiarkowany sukces, czy teraz będziemy świętować zwycięstwo?