Należy dodać na wstępie - debata bardzo udana dla Rona Paula. Debata republikańskich kandydatów prezydenckich odbyła się wczoraj, 10-grudnia 2011 r., z udziałem Rona Paula, Ricka Perry'ego, Mitta Romney'a, Michelle Bachman, Ricka Santoruma i Newta Gingricha - och, przepraszam, czy zgodnie ze stosowaną przez media amerykańskie konwencją, nie powinienem wymienić Gingricha na pierwszym miejscu?

Otóż, po tej debacie, może się okazać, że przewaga Newta znacząco stopnieje, i to pomimo panujących w Iowa silnych mrozów. Na nieszczęście dla niego, prowadzący debatę zadał Ronowi Paulowi pytanie o jego kontrowersyjną reklamę, która posądza Newta o "seryjną hipokryzję" (pisaliśmy o tym tutaj). Ron Paul w odpowiedzi śmiało przepuścił szturm na Gingricha i patrząc mu w oczy wypomniał niekonsekwencję poglądów oraz czerpanie korzyści z "bailoutów" rynku mieszkaniowego. Wypowiedź ta wywołała gromkie oklaski - takowe otrzymał też Gingrich próbując odeprzeć atak Rona Paula, ale w zgoła innych kontekście - publiczność wybuchnęła śmiechem (ubaw miał nawet sam Mitt Romney), kiedy Newt próbował oddalić zarzuty o czerpanie korzyści majątkowych, mówiąc: "Nigdy nie byłem rzecznikiem żadnej agencji i nigdy za żadną nie lobbowałem. Oferowałem (jedynie) strategiczne porady działając w sektorze prywatnym".

Na zakończenie stała się rzecz przedziwna, bo oto spokorniały Rick Perry zaczął wygłaszać peany na cześć Rona Paula, mówiąc o tym, jak wiele dzięki niemu dowiedział się o Rezerwie Federalnej. Potem wtórował mu Mitt Romney, mówiąc, że Ron Paul zawsze go zadziwia, kiedy przybywa na debaty, gdyż jedynymi transparentami jakie widzi, są transparenty Rona Paula - i to pomimo mrożących krew w żyłach temperatur. Sama zaś mowa kończąca Rona Paula była prawdziwym majstersztykiem, przerywanym oklaskami.

Wg ostatnich sondaży Newt Gingrich, Ron Paul i Mitt Romney stanowią ścisłą czołówkę w Iowa. Do 3-go stycznia jest jeszcze trochę czasu, sztab Rona Paula w Iowa jest liczny i dobrze zorganizowany. Nie oszczędza się także na wydatkowaniu pieniędzy kampanii, co daje zauważalne, dwucyfrowe efekty. Jednak utrzymanie tego poziomu zależeć będzie w znacznej mierze od wielkości moneybomb planowanej na 16-go grudnia 2011 r.

Wg ostatniego artykułu w gazecie "Des Moines Register" aż 70% potencjalnych głosujących w Iowa nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji, na kogo będzie głosować, a 60% z tych, którzy zdążyli już obrać swojego faworyta twierdzi, że daliby się przekonać do zmiany swojego wyboru.

Wyniki sondażowe z Iowa (źródło: www.realclearpolitics.com)

Źródło: http://www.realclearpolitics.com

Całą debatę można obejrzeć pod tym linkiem, a wybrane fragmenty (j. ang) z wystąpieniem Rona Paula zamieszczamy poniżej: