W ostatnią sobotę Ron Paul ogłoszony został zwycięzcą  trwających tydzień republikańskich badań opinii publicznej co do kandydatury na prezydenturę. Tym razem przeprowadzono je w macierzystym stanie demokratycznego prezydenta Barack?a Obama?y ? Illinois.

Teksański kongresmen Paul zdobył 52 % głosów wśród oddanych online (dokładna liczba: 3649) i bezpośrednio pomiędzy 29 października i ostanim niedzielnym wieczorem. Uzyskał 66,5 % w głosowaniu przez Internet, jednocześnie dostając 8 % w głosowaniu bezpośrednim.

Były gubernator Massachusetts Mitt Romney uzyskał 7 % w Internecie i 35 % wśród głosów oddanych osobiście. GOP podała, że tym samym była to już 22 lokalizacja, w której wygrał on w statystyce obejmującej głosy bezpośrednie. Biznesmen Herman Cain zdobył 15 % głosów online i 29 % w głosowaniu bezpośrednim. Łączne wyniki Romney?a i Caina?a nie zostały podane natychmiastowo.

Aby wziąć udział w sondzie każdy z głosujących musiał złożyć pięciodolarowy datek na rzecz Partii Republikańskiej. Z dotacji tych pokryte koszty badania oraz wsparci będą stanowi i lokalni kandydaci z tejże partii.

?Dzisiejszy sondaż był wspaniałą okazją do zaprezentowania partyjnej siły na rok przed wyborami.? ? powiedział przewodniczący Partii Republikańskiej w Illinois ? Pat Brady ? ?Jestem zadowolony z dzisiejszego obrotu sprawy i mam nadzieję na kontynuację naszych sukcesów z 2010 roku.?

Republikanie mają nadzieję uczynić Illinois ?swoim? stanem w wyborach prezydenckich w 2012 roku po tym jak łatwo wygrał tam Obama w 2008 roku.

Republikanie z Illinois zdobyli cztery dodatkowe miejsca w Izbie Reprezentantów w wyborach w 2010 roku, co dało większość 11 do 8 wśród mandatów z tego stanu.

Był to piętnasty sondaż, w którym zwyciężył Ron Paul. Oto wszystkie z nich:

CPAC, Phoenix Tea Party, Sacramento RLC, New Orleans RLC, Clay County Iowa, NH Young Republicans, Cincinnati Tea Party, California, Values Voter, RPLAC, Charleston County, Columbus, Des Moines Tally 1, Des Moines Tally 2, Illinois.

Źródło: Reuters, dailypaul.com

Tłumaczenie: Konrad Domowicz