Niemal na równo na rok przed wyborami prezydenckimi w USA Washington Times opublikował na swoich łamach tekst autorstwa Rona Pula zatytułowany "One year to go" ("Pozostał jeden rok). Artykuł ten to swego rodzaju deklaracja Ron'a Paul'a co do programu jaki chciałby on realizować w ramach swojej prezydentury.

Pozostał rok

 

Mocno wierzę, iż obecnie Amerykanie poważnie myślą o cięciu wydatków oraz redukcji naszego długu. Amerykańskie rodziny starają się jakoś wiązać koniec z końcem jednocześnie oszczędzając na trudną przyszłość. Wiedzą one, że natychmiast musi zostać coś zrobione. Nie startuję , tylko po to by pojawić się tu czy tam i zbesztać ogrom budżetu federalnego. Zamiast narzekania zaoferowałem również najśmielsze i najbardziej wyczerpujące rozwiązania w historii amerykańskiej polityki, aby odbudować naszą ekonomię i jeszcze raz uczynić Amerykę najbardziej innowacyjnym, konkurencyjnym i najbogatszym narodem na świecie.

Nie mamy do czynienia z problemem, który nie mógłby być rozwiązany poprzez powrócenie do fundamentalnych zasad wolności, konstytucyjnie ograniczonego rządu i zindywidualizowania odpowiedzialności. Jako kandydat, ślubuję, że nie tylko 100 pierwszych dni mojej prezydentury od momentu zaprzysiężenia będzie oddane ponowieniu tych rdzennych wartości , lecz całą swoją kadencję poświęcę ochronie naszych wolności i usuwaniu ciężaru niekontrolowanego rządu z barków obywateli.

Poczynając od pierwszego dnia rozpocznę wcielanie mojego Planu Odbudowy Ameryki, który obetnie 1 bilion $ wydatków tylko w trakcie pierwszego roku mojej prezydentury, a zapewni całkowicie zbilansowany budżet w trzecim jej roku. Plan ten dotyczy priorytetów. Politycy karmią wyborców jedynie frazesami skupionymi na poświęceniu silnej obrony narodowej na rzecz potrzeb weteranów i obietnicach poczynionych seniorom na ołtarzu osiągnięcia większej władzy przez biurokrację. Ja poprowadzę narodową debatę na to jak możemy zrealizować cięcia w sposób najuczciwszy oraz jak zaplanować konieczne zmiany.

Prezydencja Paul?a będzie zapierać się przed łączeniem polityki z drenowaniem amerykańskich kieszeni. Poprzez natychmiastowe uchylenie takich regulacji jak Obamacare [współfinansowanie przez państwo ubezpieczeń społecznych - KD], Dodd-Frank [zwiększenie kontroli nad giełdą ? KD] i Sarbanes-Oxley [zwiększenie i wyostrzenie kontroli państwowej w sektorze finansowym ? KD], zaczniemy rozbijać korporacjonizm, który umiejscawia pewne interesy ponad przeciętnym Amerykaninem. Moja administracja będzie walczyć o wprowadzenie stosownych wymogów po uchwaleniu Ustawy REINS [Regulations From the Executive in Need of Scrutiny ? regulacje wprowadzone przez władzę wykonawczą na potrzeby kontroli - KD], aby zapewnić, iż wszelkie nowe biurokratyczne regulacje będą poznawane i zatwierdzone przez Kongres zanim zaczną obowiązywać. Anuluję również wszystkie uciążliwe regulacje uprzednio wprowadzone dekretami.

Zniosę wszelkie subsydiowanie korporacji oraz ?bailouty? [dofinansowywanie ratunkowe zagrożonych bankructwem przedsiębiorstw ? KD].

Jako że moja praca zmierzałaby do obcięcia wydatków o 1 bilion $ już pierwszym roku, mój budżet wyeliminuje Departamenty Energii, Edukacji, Handlu, Spraw Wewnętrznych, Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Ich działania, które nie mogłyby być zniesione natychmiast zostałyby przeniesione do innych departamentów. Planuję odpowiedzieć na wołanie ogromnej większości Amerykanów o pełne zaudytowanie Rezerwy Federalnej. Będę pracował z Kongresem celem przyjęcia odpowiednich przepisów wzmacniających dolara i stabilizujących inflację. Będę torował drogę ku przywróceniu rozsądnej, opartej na Konstytucji, konserwatywnej polityki zagranicznej poprzez eliminację całej zagranicznej pomocy i udziału w organizacjach zagrażających naszej narodowej suwerenności. Jednocześnie honorował będę nasze zobowiązania wobec weteranów, którzy to zasługują na to ze względu na poświęcenia jakich dokonali. Zbliżający się kryzys może być rozwiązany bez złamywania narodowych obietnic poczynionych seniorom. Młodzi pracownicy będą mogli zrezygnować z Social Security [ubezpieczenie społeczne ? KD], aby móc prawidłowo inwestować w swoją przyszłość, a zaoszczędzone na pomniejszeniu rządu pieniądze będą służyć regulowaniu bieżących należności wobec funduszy Social Security. Rosnące koszty Medicaid [państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych] i innych programów socjalnych będą zlikwidowane bez szkody dla tych, którzy z nich korzystają poprzez stanowe, celowe granty, które pozwolą tym ludziom uzyskać niezbędną elastyczność i pomysłowość, których potrzebują by rozwiązać swoje unikalne, indywidualne potrzeby.

Moja administracja zredukuje wydatki na zatrudnionych w państwowych służbach o 10 procent tnąc wynagrodzenia Kongresu, dodatkowe przywileje oraz ograniczając zbędne podróże. Jako prezydent będę służył ludziom pobierając 39336 $ pensji. W przybliżeniu jest to pensja równa medianie dochodów przeciętnego amerykańskiego robotnika.

Obniżenie stawki podatku dochodowego do 15 procent uczyni Amerykę konkurencyjną globalnie i pozwoli amerykańskim firmom uchronić kapitał przez dodatkowym opodatkowaniem, stymulując tym samym fundusze na nowe inwestycje. Będę również pracował nad rozszerzeniem wszystkich cięć podatkowych Bush?a, eliminacją podatku spadkowego i zakończeniem opodatkowywania osobistych oszczędności, dzięki czemu rodziny będą mogły wić własne gniazda.

Jestem często pytany czy spodziewam się osiągnięcia swoich celów, lecz jestem pewien, iż z powodu silnej pozycji prezydentury, siły weta i, co najważniejsze, głosu zjednoczonych, kochających wolność Amerykanów, którzy na mnie głosowali, prawdziwa presja będzie spoczywać na tych, którzy będą chcieli wspierać status quo by bronić ryzykanckiego wielkiego rządu.

Ron Paul

Żródło: Washington Times
Tłumaczenie: Konrad Domowicz

P.S. Wybaczcie Drodzy Czytelnicy opóźnienie, ale tekst był dość długi i zawiły w stosunku do moich językowych umiejętności. Postaram się, aby wkrótce pojawiły się bieżące informacje odnośnie kampanii przed prawyborami.

Poszukiwani chętni do współtworzenia serwisu (tłumaczenie, administrowanie stroną techniczną). Proszę o zgłoszenia na adres e-mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .