28.02.2011, CBS News:

?Teksański republikanin Ron Paul oraz były dyrektor generalny Godfather?s Pizza Herman Cain ukończyli na czołowych lokatach orientacyjny sondaż wśród członków Partii Herbacianej (Tea Party). Była kandydatka na stanowisko wiceprezydenta Sarah Palin uplasowała się na trzecim miejscu.

W sondażu, który przeprowadzony został na około 1600 członkach grupy Tea Party Patriots w trakcie konwencji w Phoenix, Ron Paul otrzymał najwięcej ? 581 głosów, jako preferowany przez Republikanów kandydat do starcia z prezydentem Obamą w wyborach prezydenckich w 2012. (Paul, libertariański faworyt, zwyciężył również prezydencki sondaż preferencji  podczas lutowej Konferencji Politycznej Akcji Konserwatywnej (CPAC).)

Cain, biznesmen i konserwatywny felietonista z Georgii, otrzymał 256 głosów.

Sarah Palin, kończąc na trzeciej lokacie, otrzymała 149 głosów, a były gubernator Minnesoty Tim Pawlenty ? wciąż rozważający ogłoszenie swojego udziału w wyborach ? 143 głosy.

Ankieta została przeprowadzona podczas trwającego w weekend politycznego szczytu Tea Party Patriots w Phoenix, który zebrał ponad 2000 aktywistów. Paul, Cain oraz Pawlenty wygłosili nań mowy, zaś Palin nie uczestniczyła.

Jeśłi Palin zgłosi swoją kandydaturę, wielu oczekuje, iż spróbuje ona sięgnąć po wsparcie wszystkich członków i grup Tea Party. Jednakże była gubernator Alaski wciąż nie ogłosiła decyzji czy zamierza dołączyć do prezydenckiego wyścigu w 2012 roku. Ostatni sondaż poczyniony przez Des Moines Register pokazuje możliwy spadek jej popularności wśród potencjalnych republikańskich wyborców w Iowa ? demograficznym kluczu dla jakiegokolwiek kandydata.

Wedle tej ankiety popularność Palin generalnie utrzymało kurs z ostatnich 15 miesięcy. Podczas gdy 65 procent prawdopodobnych wyborców Grand Old Party (GOP) wciąż postrzega ja pozytywnie (spadek z 71 procent w 2009), intensywność jej popierania blednie. W 2009 27 procent potencjalnie głosujących na GOP w Iowa udzieliło odpowiedzi, iż uznaje Palin jako swojego faworyta. Ostatnie badanie wykazało, iż już jedynie 18 procent odpowiedziało w ten sposób.?

 


Tłumaczył: Konrad Domowicz

Źródło: http://www.cbsnews.com/8301-503544_162-20037196-503544.html

Podsumowanie:

Kolejna wygrana kongresmena Rona Paula w sondażu prezydenckim, połączona z obniżeniem notowań przez jednego z konkurentów (Sarah Palin), realnie zwiększa szanse Teksańczyka na start w wyborach prezydenckich. Czując rosnące poparcie wśród libertarian i konserwatystów, może ostatecznie potwierdzi on zamiar wzięcia udziału w elekcji w 2012 roku. Trend wzrostowy co do ilości jego zwolenników może również przyczynić się do zainteresowania nim jeszcze większej części ewentualnych wyborców opcji republikańskiej.