Ponieważ okres noworoczny jest czasem tradycyjnie przeznaczanym na uchwały, a nadto nowy Kongres zbiera się w tym tygodniu, pomyślałem, że zasugeruję mu parę noworocznych rezolucji:

 

 

1) Sprowadźcie wojska do kraju - Kongres powinien podjąć pierwszy i zarazem najważniejszy krok w kierunku zakończenia naszej hiper-interwencjonistycznej polityki zagranicznej poprzez sprowadzenie naszych żołnierzy do kraju i zamknięcie wszystkich zagranicznych placówek wojskowych. Obywateli amerykańskich nie stać już dłużej na dźwiganie kosztów utrzymania imperium.

2) Uchwalcie ustawę o audycie Fedu - Obywatelom należy się cała prawda o tym, jak polityka monetarna Rezerwy Federalnej obdarowuje wielce-wydatkujących polityków oraz elity finansowe, przy jednoczesnym krzywdzeniu przeciętnych Amerykanów.

3) Uchylcie Ustawę patriotyczną (PATRIOT Act) i ściągnijcie cugle Krajowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) - Mija blisko dwa lata odkąd Edward Snowden ujawnił skalę niekonstytucyjnego szpiegowania NSA.  Mimo to Kongres wciąż odmawia założenia smyczy na państwo policyjne. Kongres powinien podjąć pierwszy krok w kierunku przywrócenia poszanowania Czwartej Poprawki poprzez umożliwienie wygaśnięcia sekcji nr 215 PATRIOT Act.

4) Zlikwidujcie Urząd Bezpieczeństwa Transportu (TSA) - Traktowanie wszystkich amerykańskich pasażerów linii lotniczych jak podejrzanych kryminalistów i poddawanie ich natrętnym i poniżającym przeszukaniom w żaden sposób nie przyczynia się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Kongres powinien zamknąć TSA i zwrócić odpowiedzialność za bezpieczeństwo żeglugi powietrznej liniom lotniczym. Prywatne przedsiębiorstwa są w stanie skutecznie chronić swoich klientów i pracowników, jeśli tylko rząd usunie się z drogi.

5) Skończcie z całą korporacyjną opieką społeczną - Rządowe programy, które dostarczają subsydiów lub innych specjalnych korzyści politycznie powiązanym przedsiębiorstwom, powodują nierówność gospodarczą, zaburzają rynek i marnotrawią pieniądze podatnika. Ponadto sens polityczny i moralny ma również to, aby zlikwidować pomoc społeczną dla bogatych zanim odbierze się ją biednym. Kongres powinien zacząć rozmontowywać korporacyjne państwo opiekuńcze poprzez likwidację agencji Export-Import Bank oraz Korporacji Prywatnych Inwestycji Zagranicznych (OPIC). Kongres powinien również odrzucić proponowane ustawy, mające przynosić korzyści konkretnemu przedsiębiorstwu lub jednostce, takie jak ustawa o zakazie hazardu internetowego Sheldona Adelsona.

6) Uchylcie i zastąpcie Obamacare - Wskutek Obamacare wielu Amerykanów traci swoje ubezpieczenia, podczas gdy inni napotykają wzrost kosztów opieki medycznej. Unieważnienie Obamacare to zaledwie pierwszy krok. Kongres powinien zarówno uchylić wszystkie federalne przepisy, który zaburzają rynek opieki zdrowotnej, jak i przywrócić prawdziwie wolny rynek w tej sferze.

7) Skończcie z militaryzacją policji - Sprawa zabicia Michaela Browna w sierpniu w Ferguson, stanie Missouri, sprawiła, że kwestia dozbrajania policji w sprzęt wojskowy znalazła się w centrum ogólnokrajowej debaty. Kongres musi zakończyć wszystkie federalne programy, które dostarczają wojskowego wyposażenia lokalnym siłom policyjnym.

8) Zlikwidujcie Ministerstwo Edukacji - To nie przypadek, że jakość edukacji w Ameryce obniżała się wraz ze wzrostem stopnia jej kontrolowania przez rząd federalny. Kongres powinien pozbawić funduszy wszystkie federalne programy edukacyjne i przywrócić kontrolę nad edukacją lokalnym społecznościom i rodzicom.

9) Pozwólcie jednostkom dokonać wyboru - Pozytywnym krokiem w kierunku przywrócenia wolnego społeczeństwa byłoby pozwolenie jednostkom na wypisanie się z Obamacare i innych federalnych nakazów. Młodym ludziom powinno się również przyznać możliwość rezygnacji z płacenia podatków na ubezpieczenie społeczne i opiekę zdrowotną pod warunkiem wyrażenia zgody na to, że nigdy nie skorzystają tych świadczeń.

10) Zezwólcie rządom stanowym na dokonywanie wyborów - Jeśli w Kongresie brakuje głosów potrzebnych do zakończenia wojny z narkotykami, unieważnienia Obamacare lub wycofania innych niekonstytucyjnych programów federalnych, powinien on przynajmniej respektować prawo stanów do ustanawiania swoich własnych przepisów w tych obszarach. Federalny zakaz anulowania Obamacare lub legalizacji marihuany przez prawo stanowe wywraca do góry nogami Dziesiątą Poprawkę.

Dzięki przyjęciu tych uchwał Kongres może uczynić rok 2015 rokiem, w którym Ameryka zacznie zawracać z długiej i powolnej zjeżdżalni w kierunku autorytaryzmu, imperium, narodowego bankructwa i gospodarczej zapaści.

 


Przełożył: Riddickerr

Materiał źródłowy (source) pochodzi z 4 stycznia 2015 r.