Jakie są szanse na to, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe tego lata? W tym tygodniu Fed zasygnalizował, że od czerwca będzie mógł zacząć podnosić stopy procentowe. Jako powód podano to, że obecnie gospodarka ma się dobrze. W rzeczywistości Fed wykopał sam dla siebie dół.

Im dłużej chce wybrnąć z sytuacji poprzez zwiększanie podaży pieniądza, tym głębszy staje się ten dół. Mimo iż wskaźnik optymizmu konsumentów jest najwyższy od 11 lat, to moim zdaniem gospodarka znajduje się w złej kondycji.

Wzrost PKB za 4. kwartał okazał się być znacznie niższy niż oczekiwano - na poziomie 2,6 procenta, co stanowi połowę okrągłych 5 procent z 3. kwartału. Niskie ceny ropy zawczasu wskazują na głęboką recesję w sektorze naftowym.

Ponieważ inflacja to zwiększanie podaży pieniędzy i kredytów przez Fed, a najbardziej dotkliwą konsekwencją zerowych stóp procentowych jest przeinwestowanie, możemy być pewni co do tego, że w gospodarce pozostaje pod dostatkiem zagrożeń.

Giełda wygląda na chwiejną. Indeks Dow obniżył się w styczniu o 3,8 procenta. W tym samym czasie złoto zdrożało o 100 dolarów (8,5 procent).

Wszystko to mówi mi, że za rogiem czai się niebezpieczeństwo. W tych okolicznościach Janet Yellen nie podniesie w czerwcu stóp procentowych.

 


Przełożył: Riddickerr

Wpis z facebooka Rona Paula pochodzi z 01 lutego 2015 r.